NDT Bobath terapia

Terapia NDT Bobath

Terapia NDT Bobath – to najbardziej znana metoda rehabilitacji w pediatrii. Jest sposobem na usprawnienie i stymulację właściwego rozwoju niemowląt i dzieci. Głównym założeniem tej metody rehabilitacji jest przygotowanie małego Pacjenta do samodzielnego, sprawnego funkcjonowania, zgodnie ze słowami jednego z jej założycieli – Karela Bobath: „My nie uczymy ruchów, lecz umożliwiamy ich wykonanie”.

Sesje mają na celu wypracowanie właściwych lub jak najbardziej zbliżonych do prawidłowych wzorców ruchowych, przy jednoczesnym hamowaniu tych nieprawidłowych. Wyrównywane jest również wzmożone lub obniżone napięcie mięśniowe, dzięki czemu następuje zmiana trajektorii rozwoju dziecka na fizjologiczną. Maluszek stymulowany jest do osiągania nowych umiejętności ruchowych i ich kontrolowania. W trakcie wizyty fizjoterapeuta zwraca uwagę na ułożenie całego ciała małego Pacjenta. Każdy ruch jest zamierzony – terapeuta nadaje mu w ten sposób odpowiedni kierunek i w razie potrzeby stabilizuje. W miarę postępów w procesie rehabilitacji ćwiczenia są modyfikowane

Na czym polega terapia NDT Bobath?

Proces terapeutyczny metodą NDT-Bobath jest dla dziecka zupełnie nieinwazyjny – ćwiczenia nie są obciążające czy nieprzyjemne. Fizjoterapeuta ćwiczy całe ciało dziecka, ale poszczególne elementy tej metody wprowadza powoli, spokojnie, nie na siłę, zapewniając maksimum poczucia bezpieczeństwa. Przez wielu Pacjentów wizyty traktowane są jak zabawa.

W proces terapeutyczny angażowani są również opiekunowie dziecka – odpowiednio przeszkoleni są w stanie kontynuować ćwiczenia w domu podczas codziennej pielęgnacji i zabawy pomiędzy kolejnymi sesjami fizjoterapeutycznymi. Wszystko dlatego, że najlepsze efekty metoda przynosi przy regularnym powtarzaniu ćwiczeń. Właśnie dlatego tak dużą uwagę w metodzie NDT-Bobath przywiązuje się, obok ćwiczeń, do prawidłowego karmienia, ubierania, rozbierania, podnoszenia, noszenia i zabawy. Podczas tych czynności dziecko uczy się, doświadcza, reaguje i integruje zmysły.

Kiedy rodzic powinien się zgłosić z dzieckiem na wizytę?

Kiedy rodzic powinien się zgłosić z dzieckiem na wizytę?

Jednym z pierwszych niepokojących objawów u niemowlaków jest np. nietrzymanie głowy lub tylko częściowa kontrola nad mięśniami szyi i głowy. W późniejszym okresie może też dojść do asymetrycznego układania ciała oraz nadmiernego prostowania (prężenia się) lub zginania kończyn.

Rehabilitacja metodą NDT Bobath w takim przypadku polega na odpowiednim stymulowaniu ciała małego Pacjenta, by nauczyć właściwych reakcji odruchowych, ale też wpływa korzystnie na prawidłowe napięcie mięśniowe.

W przypadku niemowląt, wcześniaków i małych dzieci istotne jest rozpoczęcie procesu terapii najwcześniej, jak to możliwe.

Umów wizytę
Jak przygotować się do wizyty?

Jak przygotować się do wizyty?

Na pierwszą sesję rehabilitacyjną metodą NDT Bobath warto przygotować informacje o przebiegu rozwoju ruchowego dziecka. Bardzo ważne i przydatne są informacje o czasie osiągania tzw. „rozwojowych kamieni milowych” (np. pełzanie, czworakowanie, pierwsze kroki), możliwym ominięciu któregoś z nich i ewentualnych zaburzeniach w tym okresie.

Potrzebne będą również podstawowe informacje o przebiegu ciąży i porodu, wyniki badań, np. USG bioderek, ewentualnych innych badań obrazowych, a także informacje o przebytych chorobach, zabiegach i operacjach. Jeśli dziecko dotychczas uczęszczało bądź wciąż uczęszcza na inne zajęcia terapeutyczne taką informację również powinniśmy przedstawić fizjoterapeucie.

Na wizytę należy ubrać dziecko w wygodne, luźne ubranko, łatwe do ściągnięcia w trakcie badania fizjoterapeutycznego.Warto również przygotować listę ewentualnych pytań dotyczących umiejętności ruchowych, rozwoju ruchowego czy też pielęgnacji dziecka. Konsultacja z profesjonalistą jest dobrą okazją do ich zadania.

Jeżeli maluszek jest już troszkę starszy zachęcamy, aby opowiedzieć mu, jak taka wizyta będzie wyglądała i czego może się spodziewać. Pomoże to w zredukowaniu ewentualnego stresu i przygotowaniu się na nową sytuację

Masz pytania? Nasi doświadczeni rejestratorzy medyczni chętnie odpowiedzą.

Kontakt

W jakich problemach pomaga rehabilitacja metodą NDT Bobath?

Rehabilitacja metodą Bobath przeznaczona jest dla niemowląt i dzieci u których stwierdzono:

  • Asymetrię
  • Problemy z obniżonym napięciem mięśniowym
  • Zaburzenia rozwoju psycho–ruchowego
  • Zaburzenia koordynacji
  • Zaburzenia karmienia
  • Wady rozwojowe
  • Uszkodzenia splotów nerwowych
  • Opóźnienie rozwoju motorycznego
  • Choroby nerwowo–mięśniowe
  • Mózgowe porażenie dziecięce

Zapoznaj się z artykułami naszych specjalistów

Godziny Otwarcia

Poniedziałek - Piątek8.00 - 19.00
SobotaZamknięte
NiedzielaZamknięte


Umów Wizytę


Warning: preg_match(): Unknown modifier '/' in /home/osetocom/domains/osteo.com.pl/public_html/wp-content/plugins/litespeed-cache/inc/control.class.php on line 688