osteopatyczne-leczenie-katowice

Osteopatia

Osteopatia jest dziedziną medycyny o ponad stuletniej tradycji. Jej głównym założeniem jest traktowanie organizmu ludzkiego jako integralnej całości, w której zachodzą powiązane ze sobą procesy. Dostarczając organizmowi odpowiednich bodźców jesteśmy w stanie przywrócić mu jego pierwotną funkcjonalność m.in. poprzez pracę z układ nerwowym, krążeniowym, oddechowym, moczowo-płciowym, układem ruchu itp. Osteopatia przynosi szybkie i zarazem zaskakujące efekty terapeutyczne.

Na czym polega terapia osteopatyczna?

Osteopatia łączy w sobie akademicką wiedzę z anatomii, fizjologii i biomechaniki. Osteopata po zapoznaniu się z pacjentem, jest w stanie holistycznie przeanalizować, gdzie mogła pojawić się u niego bariera powodująca dysharmonię w ciele. 

Leczenie osteopatyczne opiera się na 4 zasadach:

1. Człowiek jest jednością obejmującą ciało, umysł i duszę

Organizm składa się z wielu kości, mięśni, ścięgien, powięzi i wielu innych organów, ściśle ze sobą połączonych różnymi obiegami. Te obiegi to np. układ nerwowy, krwionośny czy hormonalny. Poszczególne komórki ciała ciągle są ze sobą w kontakcie – przekazują sobie różne komunikaty czy reakcje. W ten sposób tworzy się wielka sieć różnych zależności, np. między narządami wewnętrznymi, a układem ruchu. Efekt? Uporczywy ból barku, wcale nie musi mieć swojej przyczyny, tam gdzie się spodziewasz. Może wynikać np. z dysfunkcji pracy wątroby. Dlatego tak ważna jest holistyczna perspektywa.

2. Każdy organizm potrafi samodzielnie się regulować, leczyć i utrzymywać w stanie zdrowia 

Ciało to niezwykłe dzieło natury. Pracuje przez całą dobę, niezależnie od świadomości. Broni przed zarazkami, samo zabliźnia niewielkie rany, w czasie stresu uruchamia szereg reakcji adaptacyjnych. Czasem jednak może pojawić się problem, np. zbyt duże napięcie i stres mogą być stale gromadzone w ciele. Nie jest to złośliwość organizmu, a sposób żeby poradzić sobie np. z ładunkiem energetycznym jakie przyniosły silne emocje. Dlatego czasem trzeba mu pomóc powrócić do pierwotnego stanu równowagi , aby nadal mógł samodzielnie prawidłowo regulować współpracę wewnątrz narządów. 

3. Struktura i funkcja wzajemnie na siebie oddziałują 

Zdrowe struktury (m.in.  mięśnie, nerwy, narządy, płyny ustrojowe) realizują w ciele różne zadania. Funkcje (np. przepływ krwi, trawienie, ruch, menstruacja) to poszczególne czynności wykonywane przez konkretne struktury. Organizm może działać sprawnie tylko wtedy, gdy są struktura nie jest chora. 

4. Krew i limfa jako czynniki spajające organizm 

To one sprawiają, że Twoje ciało jest jednością. Poprzez osteopatyczną diagnostykę możliwe jest znalezienie miejsca, w którym doszło do zablokowania ich naturalnego przepływu. Uruchomienie drenażu żylnego i limfatycznego poprawia odżywienie tkanek, znosi napięcia i umożliwia usunięcie metabolitów, co przekłada się na Twoje lepsze samopoczucie. 

Co leczy osteopatia?

Z powodu szerokiego postrzegania organizmu jako całości osteopatia może pomóc w bardzo wielu dolegliwościach. Nasi dorośli pacjenci najczęściej zgłaszają się do nas z powodu:  

  • Zmian degeneracyjnych kręgosłupa i stawów
  • Migren 
  • Bólu i zawrotów głowy
  • Osłabienia odporności
  • Chorób ginekologicznych i urologicznych
  • Stanów pourazowych i przeciążeniowych
  • Wad postawy
  • Problemów ze wzrokiem i słuchem (w tym piski i szumy uszne)
  • Stanów lękowych
  • Dolegliwości stawu skroniowo – żuchwowego
  • Dolegliwości okołoporodowych (zobacz: osteopatia uroginekologiczna)
  • Zaburzeń trawienia
  • Refluksu przełykowo- żołądkowego
  • Zespołu jelita drażliwego
  • Urazów i stanów po złamaniach
  • Stanów po różnego rodzaju operacjach

Jak wygląda pierwsza wizyta?

Na początku przeprowadzamy wywiad medyczny, następnie wsłuchujemy się w to, co “opowiada” nam ciało pacjenta w trakcie badania manualnego. Zapoznajemy się w ten sposób z organizmem i staramy się zrozumieć, gdzie leży przyczyna problemu. Przeprowadzamy też testy ruchomości ciała oraz jeśli posiadasz, przyglądamy się zdjęciom obrazowym (RTG, TK, MRI). Na tej podstawie jesteśmy w stanie postawić diagnozę. 

Następnie dobieramy odpowiednie techniki manualne, po to, aby zaprosić poszczególne tkanki do współpracy. Stosowane w osteopatii techniki są całkowicie bezbolesne i niezwykle precyzyjne.

Jak przygotować się do wizyty?

  • Jeśli to Twoja pierwsza wizyta zabierz ze sobą: dokumentację medyczną z przebiegu dotychczasowego leczenia oraz wykonanych badań, np. RTG, MRI czy TK (o ile taką posiadasz) oraz dokument tożsamości zawierający numer PESEL 
  • Doradzamy, aby bezpośrednio przed wizytą nie spożywać obfitego posiłku i środków
  • Warto zadbać o wygodny ubiór, który pozwoli na odpowiedni komfort podczas badania

Kim jest osteopata?

Każdy z osteopatów musi mieć ukończone podwójne studia. Pierwszym etapem są 5 lub 6-letnie studia na jednolitym kierunku fizjoterapii lub kierunku lekarskim. Dopiero po uzyskaniu dyplomu fizjoterapeuty lub lekarza, mając już wiedzę pełną medyczną, można aplikować na studia osteopatyczne, które trwają kolejne 4,5-5 lat. Uzyskując tytuł osteopaty koniecznie jest zatem ok. 10 lat studiowania medycznej wiedzy. Niezbędne są również praktyka pracy z pacjentem i nieustanne aktualizowanie swojej wiedzy.

Bartosz Kmita

Bartosz Kmita

Daniela Milka

Daniela Milka

Urszula Nowacka - Gębosz

Urszula Nowacka - Gębosz

Maciej Lato

Maciej Lato

Michał Handzlik

Michał Handzlik

Zapoznaj się z artykułami naszych terapeutów z osteopatii

Godziny Otwarcia

Poniedziałek - Piątek8.00 - 20.00
SobotaZamknięte
NiedzielaZamknięte


Umów Wizytę


Warning: preg_match(): Unknown modifier '/' in /home/osetocom/domains/osteo.com.pl/public_html/wp-content/plugins/litespeed-cache/inc/control.class.php on line 688