osteopatia-czym-jest

Osteopatia – co to jest i na czym polega, czym zajmuje się osteopata?

Zalicza się ją do medycyny niekonwencjonalnej. Stawianie diagnozy oraz leczenie dysfunkcji narządu ruchu przebiega przy użyciu rąk terapeuty. Mowa tu o osteopatii. Terapia osteopatyczna stawów, tkanek miękkich i nerwów korzystnie oddziałuje na system nerwowo-mięśniowy. Ma bezpośredni wpływ na organizm oraz jego psychikę.

Kim jest osteopata?

Osteopata to specjalista zajmujący się manualnym leczeniem schorzeń. Swoją pomoc oferuje osobom dorosłym i dzieciom. Jest nim magister fizjoterapii lub lekarz medycyny po ukończeniu kilkuletnich szkoleń osteopatycznych, który napisał i obronił pracę dyplomową z zakresu osteopatii. Przyszły osteopata powinien ukończyć podyplomowe studia medycyny osteopatycznej dla lekarzy i fizjoterapeutów podlegające przepisom Ustawy o Szkolnictwie Wyższym.

Jak wygląda terapia osteopatyczna?

Osteopatia opiera się na wiedzy anatomicznej i fizjologicznej, a także na znajomości biomechaniki układu kostno-mięśniowego. Filozofia osteopatii zakłada, że organizm ludzki posiada naturalne zdolności do samoregeneracji. W związku z tym stymuluje procesy naprawcze organizmu. Osteopatia składa się z diagnozy i techniki terapeutycznej – strukturalne i funkcjonalne.

Techniki strukturalne polegają na bezpośredniej pracy na tkankach lub narządach wewnętrznych. Ma to na celu poprawę ruchomości, zmniejszenie napięcia oraz uruchomienie drenażu żylnego i limfatycznego.

Techniki funkcjonalne polegają na delikatnej pracy z tkankami. Ma to wyeliminować przykurcze, zaburzenia czynnościowe narządów trzewnych, a także zespół uciskowy naczyń i nerwów.

wynik-badania-osteopaty
czym-zajmuje-sie-osteopata

Osteopatia ma bardzo pozytywny wpływ na poprawę i utrzymanie zdrowia, jednak nie należy myśleć, że jest w stanie wyleczyć wszystko. To z pewnością nie jest alternatywą dla medycyny czy fizjoterapii. Jest natomiast dobrym uzupełnieniem standardowej opieki medycznej.

Kiedy należy zgłosić się do osteopaty?

Powodów, dla których warto zgłosić się do osteopaty jest wiele. Jednym z nich są ostre i przewlekłe zespoły bólowe układu kostno-stawowego oraz kręgosłupa. Zaliczyć tu również należy funkcjonalne schorzenia układu gastroenterologicznego, urologicznego, a także ginekologicznego, krążenia i oddechowego.

Udać się do osteopaty powinny osoby cierpiące na nieustanne bóle głowy, zawroty i migreny. Wskazaniem do terapii osteopatycznej są stany pourazowe i przeciążeniowe, urazy okołoporodowe u dzieci oraz wady postawy. To jednak nie wszystko. Należy wymienić tu również zespoły psychosomatyczne, lękowe, depresje oraz problemy z koncentracją.

Osteopaci zachęcają do korzystania z tej terapii osoby cierpiące z powodu osłabienia odporności i sprawności czy zastoje limfatyczne

Zostaw swoją odpowiedź


Warning: preg_match(): Unknown modifier '/' in /home/osetocom/domains/osteo.com.pl/public_html/wp-content/plugins/litespeed-cache/inc/control.class.php on line 688