terapia-manualna-w-fizjoterapii

Terapia manualna uznaną metodą fizjoterapii

Pomaga w problemach mięśniowo-stawowych, jak i w przeróżnych dysfunkcjach pracy narządów. To forma fizjoterapii wykorzystująca techniki mięśniowo-powięziowe uśmierzając bóle kręgosłupa, okolic stawów i wiele innych. Ogromną zaletą terapii jest bezpieczeństwo oraz dopasowywanie metod leczenia indywidualnie do potrzeb pacjenta.

Co warto wiedzieć o terapii manualnej?

Terapia manualna skutecznie wspomaga leczenie dolegliwości kręgosłupa, zwyrodnienia oraz urazy stawów. Ponadto leczy bóle mięśni, głowy i napięcia, które wynikają ze stresu i przemęczenia. Kości, mięśnie, wiązadła oraz stawy tworzą spójną całość. Podczas masażu uciskane są wszystkie tkanki miękkie jak skóra, mięśnie, nerwy, wiązadła i ścięgna.

Terapia jest w stanie przynieść ulgę pacjentowi, nawet jeżeli odczuwa on silny ból. Wystarczy 30 minut zabiegu, aby poczuł się znacznie lepiej. Jeśli dolegliwości te ustąpią, może oznaczać, że przyczyną bólu wcale nie były związane z  problemem stawów czy kręgosłupa.

Terapia manualna jest techniką fizjoterapii. Wspomaga leczenie narządów ruchu – kręgosłupa i stawów. To całkiem bezpieczna metoda masażu. Jej podstawowym celem jest eliminacja bólu oraz przywrócenie normalnej ruchomości zablokowanych partii kręgosłupa i stawów. Terapeuta zapewnia indywidualne podejście do każdego pacjenta. Metodę leczenia wybiera na podstawie tego, co jest przyczyną problemu. Czy jest nim nerw, staw, mięsień czy więzadło.

W celu poprawy stanu pacjenta terapeuta może zastosować tak zwaną mobilizację, neuromobilizację, a także manipulację, masaż czy stretching.

Wskazania i przeciwwskazania do terapii manualnej

Wskazań do stosowania terapii manualnej jest wiele. Warto poznać przynajmniej te najważniejsze, aby we właściwym momencie ustalić, czy istnieje potrzeba udania się do terapeuty. Należy wymienić tu przede wszystkim zespoły bólowe stawów i kręgosłupa, a także bóle głowy i migreny. Wskazaniem jest również drętwienie kończyn i palców, dyskopatia oraz nerwoból. Terapia manualna to dobre rozwiązanie dla osób, które mają wady postawy, odczuwają napięcie karku, są obarczone problemem stanu napięcia i przemęczenia.

manualna-fizjoterapia
kmita-centrum-fika

Przeciwwskazań do stosowania tej terapii jest kilka. Do najważniejszych należy zaliczyć: gruźlicę kości, złamania, pęknięcia oraz osteoporoza w zaawansowanym stopniu.

Jeżeli ktoś ma podejrzenie, że nie może poddać się terapii manualnej, powinien mimo wszystko skonsultować problem ze specjalistą. Być może będzie on innego zdania lub po prostu zaproponuje inne rozwiązanie.

Zostaw swoją odpowiedź


Warning: preg_match(): Unknown modifier '/' in /home/osetocom/domains/osteo.com.pl/public_html/wp-content/plugins/litespeed-cache/inc/control.class.php on line 688