Fizjoterapia

fizjoterapia

Czym jest fizjoterapia?

Celem terapii jest dostarczenie pacjentowi maksimum korzyści terapeutycznych.
Istotę stanowi możliwie jak najszybsze wykluczenie bólu, odnalezienie przyczyny i przywrócenie sprawności. Nasi fizjoterapeuci wykorzystują nabyte doświadczenie i wiedzę, które przekładają się na skuteczne rozwiązania i pozytywne efekty prowadzonych terapii.
Podczas wizyty możesz liczyć na jasną i precyzyjną komunikację, rzetelne informacje o przebiegu terapii oraz komfort i dobre samopoczucie.
Na naszą pomoc mogą liczyć osoby aktywne zawodowo, po przebytych operacjach i kontuzjach, prowadzące siedzący tryb życia, zawodowi sportowcy jak również seniorzy. 

fizjoterapia pediatryczna

Fizjoterapia pediatryczna

Kiedy szczególnie warto skorzystać z usług fizjoterapeuty pediatrycznego ?

Z noworodkiem/niemowlęciem, gdy:
-urodziło się przedwcześnie
-napręża i wygina ciało w nienaturalny sposób
-odgina główkę i ciało w literę C
-układa głowę zdecydowanie częściej w jedną stronę
-ma spłaszczoną bądź asymetryczną czaszkę
-często ma silnie zaciśnięte piąstki
-nie lubi leżeć na brzuszku

Po ukończeniu 6 miesiąca, gdy:
-na brzuchu nie podpiera się na rękach
-leżąc na plecach nie bawi się stopami
-nie robi obrotów
-preferuje bawić się jedną ręką

Po ukończeniu 10 miesiąca, gdy:
-nie pełza, nie czworakuje, jest mało ruchliwe
-nie bawi się zabawkami na bokach
 
Po ukończeniu 12 miesiąca, gdy:
-nie siada samodzielnie
-nie wstaje przy meblach
 
Po ukończeniu 16 miesiąca, gdy:
-nie chodzi samodzielnie 

Fizjoterapia dzieci starszych:
-szeroko rozumiany stres (szczególnie długotrwały)
-napięcia fizyczne i emocjonalne
-traumy
-urazy, wypadki, stany pooperacyjne
-migreny, bóle głowy
-szumy uszne
-bezsenność
-problemy z układem trawiennym
-dolegliwości psychosomatyczne
-nerwowość i niepokój

fizjoterapia uroginekologiczna

Czym jest fizjoterapia uroginekologiczna kobiet?

Fizjoterapia uroginekologiczna to specjalistyczna dziedzina fizjoterapii, która skupia się na diagnozowaniu, leczeniu i zapobieganiu zaburzeń funkcji układu moczowego oraz narządów miednicy mniejszej u kobiet. Obejmuje ona kompleksowe podejście terapeutyczne, które uwzględnia zarówno aspekty anatomiczne, jak i funkcjonalne układu moczowego, dróg rodnych i mięśni dna miednicy.
Głównym celem fizjoterapii uroginekologicznej jest poprawa funkcji mięśni dna miednicy, stabilizacja narządów miednicy oraz złagodzenie objawów bólowych w obrębie miednicy mniejszej.
Fizjoterapia uroginekologiczna jest skierowana do kobiet w każdym wieku i na każdym etapie życia.

Do naszych fizjoterapeutek uroginekologicznych możesz zgłosić się z następującymi dolegliwościami:

-problemy ze strony układu moczowego (nietrzymanie moczu, parcia naglące, pęcherz nadreaktywny, bolesne oddawanie moczu, nawracające infekcje układu moczowego)
-zaburzenia statyki miednicy mniejszej (obniżenie przedniej lub tylnej ściany pochwy, obniżenie macicy, obniżenie pęcherza moczowego)
-bolesne miesiączki i endometrioza
-zaburzenia seksualne: bolesne współżycie, anorgazmia, pochwica, wulwodynia itp.
-okres okołoporodowy: niepłodność, dolegliwości okresu ciąży (bóle kręgosłupa i miednicy, rozejście spojenia łonowego, obrzęki, rwa kulszowa) przygotowanie do porodu siłami natury i przez cięcie cesarskie,
-rozejście mięśni prostych
-zaburzenia proktologiczne (hemoroidy, zaparcia, nietrzymanie stolca)
-przygotowanie do zabiegów ginekologicznych takich jak laparoskopia, laparotomia, histerektomia, zabiegi korekcyjne i naprawcze)
-wspomaganie w trakcie leczenia onkologicznego (po mastektomii, operacjach oszczędzających i odtwórczych)
-mobilizacja blizn
-dolegliwości okresu około menopauzalnego – suchość i atrofia śluzówek pochwy, wysiłkowe nietrzymanie moczu, osłabienie mięśni dna miednicy

Metody fizjoterapeutyczne stosowane w leczeniu zaburzeń uroginekologicznych mogą obejmować między innymi:

1.Dobór aktywności ruchowej oraz ćwiczenia mięśni dna miednicy:
specjalnie dobrany zestaw ćwiczeń mających na celu wzmocnienie mięśni dna miednicy, poprawę ich elastyczności oraz zwiększenie kontroli nad nimi.

2.Terapię manualną:
wykorzystanie technik masażu i manipulacji tkanek miękkich w okolicach miednicy w celu zmniejszenia napięcia mięśniowego, poprawy ruchomości stawów oraz łagodzenia bólu.

3.Terapię wisceralną:
to specjalistyczna forma terapii manualnej, która skupia się na diagnozowaniu i leczeniu zaburzeń związanych z narządami wewnętrznymi, takimi jak jelita, wątroba, pęcherz czy macica. Podczas sesji terapii wisceralnej terapeuta wykorzystuje delikatne techniki manipulacji i masażu, aby złagodzić napięcia i poprawić ruchomość narządów wewnętrznych oraz otaczających je tkanek. Celem terapii jest przywrócenie równowagi i harmonii w pracy narządów wewnętrznych.

4.Techniki mięśniowo – powięziowe:
różnorodne metody terapeutyczne stosowane w pracy z mięśniami oraz powięziami, które są połączone ze sobą w ciele i pełnią istotną rolę w utrzymaniu funkcji ruchowych.

5.Techniki osteopatyczne:
obejmują różnorodne formy pracy manualnej z pacjentem, które mają na celu wpływanie na układ kostno-stawowy, mięśniowy, nerwowy i krążenia krwi. Te łagodne i delikatne techniki dobierane w zależności od potrzeb pacjenta i celu terapii. Celem technik osteopatycznych jest przywrócenie równowagi i harmonii w ciele oraz stymulowanie naturalnych mechanizmów samoleczenia organizmu

6.Terapię behawioralną:
edukacja pacjentki na temat zdrowych nawyków dna codziennego, nawyków toaletowych, prawidłowej higieny intymnej oraz technik relaksacyjnych, które mogą pomóc w kontrolowaniu objawów zaburzeń uroginekologicznych

7.Kinesiotaping:
to terapeutyczna metoda polegająca na aplikowaniu elastycznych taśm na skórę w określony sposób, aby wspierać mięśnie, poprawiać stabilność stawów, zmniejszać ból oraz wspomagać proces leczenia i rehabilitacji. Taśmy pozostają na skórze przez kilka dni, umożliwiając pacjentkom swobodę ruchu i aktywność fizyczną, przy jednoczesnym utrzymaniu terapeutycznego efektu.

8.Pessaroterapia
– to metoda leczenia nietrzymania moczy i zaburzenia statyki narządów miednicy, takiego jak pęcherz moczowy czy macica, poprzez stosowanie pessarów – silikonowych lub gumowych wkładek, które umieszcza się w pochwie w celu podparcia i utrzymania odpowiedniej pozycji narządów wewnętrznych. Pessary mają różne kształty i rozmiary, co pozwala na dostosowanie terapii do indywidualnych potrzeb pacjentek, oraz są stosowane zarówno tymczasowo, jak i długoterminowo, w zależności od stopnia zaawansowania schorzenia i skuteczności terapii. Metoda ta jest stosowana jako skuteczna alternatywa dla inwazyjnych zabiegów chirurgicznych.
Fizjoterapia uroginekologiczna może być stosowana jako skuteczna metoda leczenia lub wspomagania terapii farmakologicznej lub chirurgicznej w przypadku różnych zaburzeń funkcji narządów miednicy u kobiet. Jest to również istotny element profilaktyki, zwłaszcza u osób w okresie menopauzy, po porodzie czy też po operacjach ginekologicznych, które mogą predysponować do rozwoju zaburzeń uroginekologicznych. Dzięki kompleksowemu podejściu oraz indywidualnemu planowi terapeutycznemu, fizjoterapia uroginekologiczna może przynieść znaczącą poprawę jakości życia pacjentek i pomóc im odzyskać pełną sprawność fizyczną oraz komfort w życiu codziennym

fizjoterapia

Fizjoterapia urologiczna i proktologiczna mężczyzn

Fizjoterapia w schorzeniach męskich to dynamicznie rozwijająca się dziedzina fizjoterapii, która okazuje się być bardzo pomocna w wielu dolegliwościach związanych ze zdrowiem mężczyzny. Począwszy od zadbania o prawidłowe napięcie mięśni dna miednicy, brzucha i kręgosłupa, aż po normalizację pracy narządów, zwieraczy oraz usuwanie blokad strukturalnych. Prawidłowo funkcjonujące dno miednicy oraz odpowiednie napięcie i ciśnienie w jamie brzusznej korzystnie wpływa na funkcjonowanie męskich narządów moczowo- płciowych. Terapia urologiczna dobierana jest indywidualnie do wskazań i potrzeb pacjenta. Podczas wizyty, istotę stanowi dokładnie przeprowadzony wywiad oraz badanie fizykalne, często ze wsparciem aparatu ultrasonograficznego (USG). Fizjoterapia urologiczna to gałąź fizjoterapii zajmująca się nie tylko układem moczowym, ale również płciowym. W związku z tym, ma pozytywny wpływ na funkcje seksualne oraz prawidłową pracę narządów moczowo-płciowych. Poprzez holistyczne podejście, badany i leczony jest obszar całej miednicy, brzucha i kręgosłupa.

fizjoterapia

Fizjoterapia onkologiczna

W naszym centrum prowadzimy terapię i wspieramy osoby na każdym etapie leczenia onkologicznego i rekonwalescencji. Fizjoterapia onkologiczna jest bezpieczna i okazuje się być niezwykle skuteczna w poprawie jakości życia pacjentów. Leczenie onkologiczne może mieć różny charakter.
Przede wszystkim wykorzystuje się leczenie chirurgiczne, chemioterapię, radioterapię oraz leczenie systemowe. Na każdej z tych dróg pacjent może doświadczyć szeregu zaburzeń czynnościowych m.in. w układzie ruchu, układzie oddechowym czy układzie krążenia. W zależności od typu nowotworu i rodzaju zastosowanego leczenia mogą to być ograniczenia ruchomości w stawach, osłabienia i zaniki mięśniowe, niedowłady i porażenia mięśni, obrzęki chłonne czy zaburzenia wentylacji płuc.
Ponadto w trakcie leczenia chirurgicznego dochodzi do powstawania często rozległych blizn. Wśród innych problemów wymienić należy ograniczenie sprawności fizycznej, zmniejszenie wydolności czy przewlekłe zmęczenie.

W czym możemy Ci pomóc? 

-powrót do sprawności w trakcie i po leczeniu onkologicznym (po mastektomii, po prostatektomii i innych operacjach onkologicznych). Poprawa zakresu ruchomości w stawach, siły mięśniowej, wydolności i sprawności fizycznej 


-praca z bliznami po operacjach w zakresie chirurgii onkologicznej: działanie przeciwbólowe, przywracanie przesuwalności blizny i okolicznych tkanek, wpływ na wygląd i estetykę blizn


-obrzęk limfatyczny – kompleksowa terapia przeciwobrzękowa: manualny drenaż limfatyczny, kompresjoterapia (bandażowanie), dobór aktywności fizycznej, edukacja w zakresie automasażu i pielęgnacji skóry 


-terapia nietrzymania moczu powstałego na skutek operacji onkologicznych (po histerektomii, prostatektomii) 


-prehabilitacja czyli przygotowanie organizmu do zabiegu operacyjnego (mastektomia, histerektomia, prostatektomia, leczenie oszczędzające itp.)


Na wizyty z zakresu fizjoterapii onkologicznej zapraszamy do naszych terapeutów mgr Marty Małek i mgr Karola Borkowskiego.