stopa

Kiedy patrzymy na swoją stopę, może nam się wydawać, że nie ma ona zbyt skomplikowanej budowy. Nic bardziej mylnego! Jej struktura jest bardzo złożona.

Składa się z 26 kości, 21 mięśni, 33 stawów i z ponad 100 ścięgien i posiada około 70000 zakończeń nerwowych. To właśnie dzięki temu, możemy wykonywać nią różne ruchy, te mniej i bardziej skomplikowane. Potrafi się również rozciągać, aby dopasować się do rodzaju podłoża i podejmowanej aktywności. Inaczej układa się podczas siedzenia, a inaczej w czasie biegania. Prawidłowe działanie każdego z elementów budowy stopy jest niezwykle ważne, aby stopa mogła spełniać wszystkie swoje funkcje. Stopa ma bardzo duże znaczenie w całościowym funkcjonowaniu naszego ciała i należy pamiętać, że nawet najmniejsza zmiana na poziomie stopy może wpłynąć na działanie całego ciała. Wśród najczęstszych przyczyn dysfunkcji stopy możemy wyróżnić:

  • wszelkie urazy – najczęstszym jest skręcenie stawu skokowego
  • zmiany przeciążeniowe, które są wynikiem długotrwałej pracy całej kończyny dolnej w nieodpowiednim ustawieniu,
  • zgrubienia, odciski, modzele, które informują o niepoprawnym ustawieniu kończyny dolnej i zaburzonej pracy stopy,
  • płaskostopie
  • ostroga piętowa – objawy zaczynają się niewinnie od porannych bólów podeszwy stopy, następnie ból występuje podczas każdego ruchu stopą, aż z czasem powstają bóle spoczynkowe i tworzą się wyrośla kostne na kości piętowej
  • haluksy, gdzie pogłębiająca się deformacja stopy, zaczyna się niewinnie od zmiany ustawienia palucha, która stopniowo zaburza statykę i dynamikę kończyny dolne, w efekcie doprowadzając do ostrego bólu okolicy palucha, powstawania zwyrodnień w stawach, problemów z poruszaniem się i dopasowaniem obuwia.

Wspomniane wyżej dysfunkcje to tylko niektóre, mogące powodować ból stopy. Bez względu na to, jak często odczuwasz dolegliwości bólowe i jak duże jest ich nasilenie, pamiętaj, że nawet najmniejszy dyskomfort w obrębie stopy powinien być skonsultowany z fizjoterapeutą, który po zebranym wywiadzie, badaniu fizykalnym dobierze odpowiednie metody terapeutyczne, które przyniosą stopom ulgę.

Zostaw swoją odpowiedź


Warning: preg_match(): Unknown modifier '/' in /home/osetocom/domains/osteo.com.pl/public_html/wp-content/plugins/litespeed-cache/inc/control.class.php on line 688