przyjazna pielęgnacja

Przyjazna pielęgnacja

Jak przyjazna pielęgnacja (handling) wpływa na dziecko?

Prawidłowo przeprowadzana pielęgnacja dziecka warunkuje większy spokój i poczucie bezpieczeństwa u niemowlaka. Czynności dnia codziennego takie jak podnoszenie czy sposób noszenia są powtarzane kilkanaście razy. Za każdym razem jest to bodźcowanie dziecka, a tym samym przekazywanie informacji odnośnie jego schematu ciała. Prawidłowe czynności pielęgnacyjne nie będą nasilały nieprawidłowych wzorców ruchowych, a tym samym zapewnią dziecku mniej stresu.

Kiedy potrzebna dziecku jest tylko przyjazna pielęgnacja, a kiedy koniecznie wdrożenie rehabilitacji?

Odpowiedź na to pytanie można uzyskać na wizycie u fizjoterapeuty. Po przeprowadzonym wywiadzie z rodzicem, badaniu dziecka i obserwacji jego spontanicznej aktywności, specjalista określa jakie są potrzeby terapeutyczne. Pracując na co dzień metodą NDT Bobath wiemy, że prawidłowa pielęgnacja to podstawa. Jeśli dziecko wymaga stałej terapii, to równolegle do rehabilitacji rodzic powinien przestrzegać zasady wspomnianego „handlingu”.

Od kiedy należy wdrożyć przyjazną pielęgnację?

Wiedzę z zakresu prawidłowej pielęgnacji najlepiej jest wdrożyć od pierwszych dni życia dziecka. Okres noworodkowy jest szczególnie ważnym momentem dla adaptacji malucha do nowych warunków. Aby zaoszczędzić rodzicom niepotrzebnego stresu i niepewności związanych z opieką nad dzieckiem, a także aby uzyskać odpowiednie wsparcie warto poradzić się w tej kwestii fizjoterapeuty. Wizyta w gabinecie to nie to samo co instruktaż pielęgnacyjny przeczytany na blogu lub obejrzany filmik w internecie. Pokazanie wszystkiego od podstaw i możliwość przećwiczenia danej umiejętności pielęgnacyjnej wielokrotnie pod okiem terapeuty, ułatwia i daje większą pewność rodzicom indywidualne podejście do potrzeb dziecka jest kluczem do sukcesu.

Czy współczesne zalecenia fizjoterapeutyczne dot. pielęgnacji noworodków i niemowląt są podobne do tych zasad pielęgnacji jakie stosowały nasze mamy?

Na szczęście wiele zaleceń i sposobów pielęgnacji dziecka zostały zmodyfikowane przez terapeutów i ich metody terapii którymi pracują. Aktualne sposoby pielęgnacji odbiegają od tych, którymi kierowano się w latach 80-90. Wraz z postępem badań i metod pracy sami widzimy, że chociażby zespół specjalistów pomagających niemowlętom znacznie się poszerzył. W dzisiejszych czasach pomocy dla dziecka i rodzica możemy szukać w znacznie szerszym gronie terapeutów, np. u neurologopedy, psychologa, fizjoterapeuty, osteopaty czy doradcy laktacyjnego. Mając większą wiedzę, możemy skuteczniej pomóc.

Do kogo najlepiej udać się z niemowlakiem w sprawie prawidłowej pielęgnacji?

Wszelkie zasady oraz instruktaż odnośnie przyjaznej i prawidłowej dziecka pielęgnacji przekazuje fizjoterapeuta pracujący z niemowlętami. Z uwagi na fakt, że handling wywodzi się z neurofizjologicznej metody rehabilitacji NDT Bobath, warto wybrać certyfikowanego fizjoterapeutę tej właśnie metody.

Autor artykułu: mgr Agnieszka Krajewska

Zostaw swoją odpowiedź


Warning: preg_match(): Unknown modifier '/' in /home/osetocom/domains/osteo.com.pl/public_html/wp-content/plugins/litespeed-cache/inc/control.class.php on line 688